borys
11
33
borys

@szmer.info

borys 7 points a year ago

Formuły się zmieniają wraz z wzrastającym doswiadczeniem kolektywu organizującego. Forma kompletnie otwarta ma plusy w postaci większej inkluzywności ale generuje więcej pracy dla kolektywu organizującego i większą niepewność bo kolektyw nie ma jak zweryfikować prelegentów. Forma zamknięta z kolei jest mniej inkluzywna ale pozwala na większą kontrolę jakości wystąpień oraz możliwość skuteczniejszej organizacji imprezy. Dodatkowo zamknięta forma wyboru prelegentów ułatwia dostanie się do głosów środowisk które są mniej znane a mają coś ciekawego do powiedzenia bo nie zostają zgubione w zalewie wystąpień "historia anarchizmu odcinek 1024812501235715329015, jak to leszek pokłucił się z zenkeim"

path: 0 15523518 15524424 15524612 15528035 15529991 15534364, hotness: undefined, score: 7, children: 0
borys 6 points 3 years ago

Plemie i państwo to dwa punkty pomiędzy którymi znajduje się bardzo dużo

path: 0 5833110 5840532 5841579 5842136 5843512 5866700 5867371 5867971 5870281, hotness: undefined, score: 6, children: 0
borys 6 points 3 years ago

O jezu, to jest w chuj skomplikowane i w praktyce pytasz się o dobrych kilka lat konfliktu narastającego wokół tych miejscówek i specyfiki środowisk które tam powstały. Chociaż Syrena jest tutaj bez dwóch zdań poszkodowana i ofiarą to nie jest to konflikt jednostronny ani tylko sprowadzający się do tego co spowodowało konfrontację, czyli wywalenie typa który miał tendencje do zachowywania się przmeocowo. Uważał bym na oświadczenia wydawane przez obie strony, te wydawane przez Przychodnie są zazwyczaj przekłamane ale te publikowane przez osoby którym odebrano mieszkanie też nie dają pełni informacji i obrazu. W praktyce radził bym spróbować szukać ludzi którzy trochę orientują się w sytuacji i gadać z nimi

path: 0 1455540, hotness: undefined, score: 6, children: 3
borys 4 points 2 years ago

Anarchiście rozwiązuje swoje problemy po przez gównoburzę w internecie odcinek 103285102581

path: 0 9221334, hotness: undefined, score: 4, children: 1
borys 4 points 3 years ago

imho to nie jest kwestia nurtów myślowych ani praxis tylko zdrowego rozsądku i zrozumienia w jakis sposób zdrowe społeczeństwo ma funkcjonować. Większość osób nie wymaga tego żeby dziad z brodą powiedział im że ludzie mieszkający razem potrafią się kłócić i trzeba ustalić zasady działania, a squot nie jest po prostu sytuacją gidze masz kilku współlokatorów więc nie można bazować na zasadach ala "ej mordo, proszę zmywaj po sobie bo to wkurwiające jak tego nei robisz". Można stworzyć prosty schemat działania A -> B -> C -> D -> E, który nie dość tego że ułatwia roziwązywanie konfliktów to jeszcze legitymizuje decyzje kolektywu. (Nie wiem prosta sprawa, zachodzi sytuacja, zaczyna się od upomnienia w cztery oczy, potem przechodzi do zgłoszenia na kolektywie i wymóg zobowiązania się do nie popełniania danego czynu/łamania zasady ustalonej wcześniej, potem sankcje jak utrata możliwości podejmowania decyzji w ramach kolektywu, potem poinformowania o ewikcji). Świat to nei utopia, czasami zamiast prób stworzenia perfekcyjnego społeczeństwa trzeba zacząć od tworzenia czegoś co działa sprawnie

path: 0 5833110 5866525 5867329, hotness: undefined, score: 4, children: 0
borys 4 points 3 years ago

Nie, libertarianizm w praktyce oferuje wyłącznie wolność ekonomiczną, która z tego jak działają rynki zawsze prowadzi do korporacyjnych monopoli (to nie ejst coś o czym jest sens dyskutować, zostało to udowodnione wielokrotnie i ejst to jednym z niewielu faktycznych praw ekonomicznych). Monopolizacja z kolei prowadzi do jeszcze silniejsze centralizacji władzy niż w wypadku systemów autorytarnych. Brak regulacji rynku będzie albo prowadzić do tego że wielkie korporacje przejmą rolę państwa i nie będziemy mieli prawa do decyzji o własnym życiu bo cały ziemia i jej zasob będą w rękach prywatnych, albo wejśćiach wielkiego biznesu w politykę i mamy to samo (patrz USA). W najlepszym wypadku może dojść do konsolidacji sił rynkowych i państwowych i dostajemy z tego Chiny. Dodatkowa kwestia jest taka że libertarianie pierdolą o tym że chcą wolności a w praktyce zawsze sprzymierzają się z prawicą. Nie znam faktycznie funkcjonującej parti libertariańskiej która wybrała by progrysywnie społeczną partię wprowadzającą regulacje rynkowe nad hiper-autorytarną partię prawicową która liberalizuje rynek. Co więcej wolnorynkowcy mają tedencje do współpracy z dyktatorami

path: 0 1257045, hotness: undefined, score: 4, children: 0
borys 4 points 2 years ago

Amerykanie akurat ogarniają przynajmniej zę rosyjski imperializm istnieje

path: 0 13256385, hotness: undefined, score: 4, children: 3
borys 4 points 3 years ago

Ale to nie jest pierwszy raz kiedy coś takiego się wydarzyło, to po prostu najbardziej ekstremalny przykład tego. I w zasadzie bardzo dobrze pokazuje cały problem. Kolektywy mieszkalne wymagają procedury usunięcia kogoś z przestrzeni jeśli z taką osobą jest jakiś problem. Czasami dla wałsnego dobra trzeba kogoś wypierdolić, to normalne, i to jest coś co powinno zawsze być brane pod uwage przy tworzeniu takiej przestrzeni. Jednak czegoś takiego nie było, wybuchały coraz większe i większe spiny o to i skończyło się tak jak skończyło. Okazuje się jednak że jako grupa polityczna nie jesteśmy sobie w stanei poradzić z tak podstawową kwestią jak "ktoś jest dla nas zagrożeniem i to zagrożenie musi zostać usnięte" bez przemocy z obu stron. Brak czy obecność mieszkań nie zmienia faktu że nie jesteśmy w stanie ustalać i utrzymywać pewnych zasad

path: 0 5842451 5842756 5867269, hotness: undefined, score: 4, children: 0
borys 3 points 3 years ago

Korwin jest nieironicznie najskuteczniejsza bronią jaką lewica ma przeciwo faszolom

path: 0 4749742, hotness: undefined, score: 3, children: 0
borys 3 points 3 years ago

Trudne pytanie. W przypadku Amazonii konflikt miałby tło kolonialne, bo rdzenni mieszkańcy żyli tam w zgodzie z lasem przez wieki, a tu przychodzi jakiś inny kolektyw i zaczyna im przerabiać las na zielone papierki.

Nie specjalnie, rdzenna populacja też miała ogromną historię integrowania w naturę. Majowi prawie sami siebie wybili robiąc ogromne wycinki, tamtejsze ludzy były też prawdopodobnie jednymi z peirszych ludzi którzy odkryli inżynierię środowiskową, chociażby zmieniają strukturę gleby dodając do niej rozbite garnki i dorzucając węgiel dla użyźnienia. Były również stosowane szerokie wycinki i wypalanie. To o czym mówisz jest pewną formą fetyszyzacji rdzennych amerykanów która często jest uprawiana przez lewicę

żyjących na cennych przyrodniczo obszarach jednak lubi swoje otoczenie i chciałoby je utrzymać w dobrym stanie

Tutaj ja włąsnie się nie zgadzam. Problem jest taki że dewastacja środowiska nie jest wyłącznie ograniczona do chęci zysku. Prosty przykład, mamy las na terenie którego istnieje kolektyw A. Las jest ośrodkiem ważnym dla bioróżnorodności regionu i jest zamieszkały przez sporo gatunków żadkich i/lub zagrożonych. Region B chce utrzymać las w swojej naturalnej, albo zbliżonej do naturalnej formy. Z kolei koelktyw A od jakiegoś czasu rośnie. Potrzebuje więcej rpzestrzeni żeby wykarmić swoich członków/członkinie oraz przestrzeni żeby zapewnić im zamieszkanie. Konflikt z naturą pojawia się od razu

path: 0 4226380 4276957, hotness: undefined, score: 3, children: 0
borys 3 points 3 years ago

Dobra ale co proponujecie w takim razie? Ruch nie radzi sobie z przemocowymi zachowaniami, ale też kompletnie nie radzi sobie z rozwiązaywaniem konfliktów, ani nawet wyciąganiem wniosków z wydarzeń. Konflikt Syrena-Przychodnia trwał od lat i ciężko się dziwić że eksplodował jak był konsekwentnie podsycany przez obie strony. Skutkował to pozbawieniem domu i prawdopodobnie traumą psychologiczną serii osób. Szeroko pojęty ruch, czy to polski czy warszawski, w dużej mierze zają się pisaniem oświadczeń na wszelakich portal społecznościowych. Nie powstały żadne systemy radzenia sobie z takimi sytuacjami, nie było nawet propozycji zastanowienia się nad cyzmś takim, mało kto przyjżał się tej sytuacji dokładniej, wnioski nie zostały wyciągnięte. Jeśli nie jesteśmy w stanie poradzić sobie z czymś takim, i jest to na tyle wyraźne że nawet normalsy znają pojęcie "wojna squotów" to czemu ktokolwiek miałby dołącząć się do ruchu czy w nim pozostać. Dla mnie to tylko potwierdzenie że anarchizm jako idea faktycznej organizacji społecznej należy zostawić w XX wieku i dążyć do przodu, budując nowe pomysł na bazie wiedzy z poprzednich porażek. W innym wypadku zostaje nam to, czyli pisanie kolejnego oświadczenia, dwa lata po sprawie, w sytuacji kiedy nawet same osoby poszkodowane częściowo przestały zajmować się tematem

path: 0 5842451, hotness: undefined, score: 3, children: 3
borys 3 points 2 years ago

Jak ostatnim razem byłem w Christianii to było dość ewidentne że nie jest to żadna "oddolna przestrzeń samoorganizująca się" tylko wielki rynek dla gangów. Fakt istneinia tego miejsca w takim stanie nie powinien nikogo cieszyć

path: 0 9209640, hotness: undefined, score: 3, children: 0
borys 3 points 2 years ago

Szczerze mówiąc to poza trylogią czerwonego marsa to nie specjalnie lubie jego twórczość

path: 0 12877290, hotness: undefined, score: 3, children: 1
borys 2 points 3 years ago

Jednocześnie nie przesadzał bym z ich udziałem w tym. Rozbrat w tym maczał palcę ale nie spowodował degrengolady która w obu squatach powstała. W przychodni spowodowały to używki a w Syrenie siedzenie w włąsnej bańce i odmawianie zaakceptowania tego że ktos może myśleć choć trochę inaczej niż przykjęty "główny nurt". Smutna prawda jest taka że zabrakło tam kogoś kto by przez chwilę wrzucił i pauzę i spróbował rozwiazać jakos ten konflikt. A skończyło się jak skończyło, grupą straumatyzowanych osób. Niestety bardzo często tak kończą się działąnia ruchu

path: 0 1455540 1475018 1503532, hotness: undefined, score: 2, children: 1
borys 2 points 3 years ago

To prawda, powinien być podatek od kupienia drugiego mieszkanai i zakaz posiadania dużej ilości na wynajem przez jedną instytucję/człowieka

path: 0 1522216, hotness: undefined, score: 2, children: 0
borys 2 points 3 years ago

Ale co poza wycofanie się sugerujesz? Ja zbojkotowałem przychodznie (i syrene swoją drogą) na kilka lat przed tym jak nawet zaszedł tam pierwszy "medialny" gwałt. Jako jednostka to byłą jedyna możliwość działania, oczywiście w kolektywie też zazwyczaj przychylałem się do decyzji mających dążyć do izolacji tego kolektywu, no ale to nie jest tak że mamy anarchistyczny sąd który może na przycho nałożyć karę, albo anarchistycznego detektywa któy moze bliżej zbadać sprawę. W sytuacji kompletnego braku strutór jedynymi możliwymi decyzjami jest albo przemoc albo ostracyzjacja.

path: 0 5833110 5840532 5841579 5842136 5843512 5866700 5867371, hotness: undefined, score: 2, children: 2
borys 2 points 3 years ago

Zieloni jak zwykle o 100 lat za rzeczywistością i zamiast mówić o OZE wspieranym atommemt tam gdzie trzeba to pierdolą o energetyce w oparciu jedynie o OZE co jest prawdopodobnie niemożliwe

path: 0 4182402, hotness: undefined, score: 2, children: 0
borys 2 points 3 years ago

Co ma piernik do wiatraka? Ani ja ani Harcerz nie odnosimy się do oświadczeń tylko do faktu ze oświadczenia są jedyną metodą na "rozwiązywanie" problemów będących standardem w większych skupiskach ludzi. Jeśli waszą odpowiedzią na "ruch ma ewidentny problem z radzeniem sobie z większością sytaucji" jest "ale oświadczenie..." to tak naprawdę tylko potwierdzacie postawione zarzuty

path: 0 5833110 5950930 6012900, hotness: undefined, score: 2, children: 0
borys 2 points a year ago

Jak nie wiesz czym się różni syjonizm od judaizmu czy pochodzenia żydowskiego to mgoę tylko powiedzieć że twoja stara to antysemita

-Bez pozdrowień, lokalny Żyd

path: 0 14431431, hotness: undefined, score: 2, children: 0
borys 2 points 3 years ago

polski WF nie ma też nic do zaoferowania uczniom. W podstawówce jeszcze zdarzają się jakieś gry i zabawy typu dwa ognie czy zbijaka, ale od gimnazjum do końca liceum na WFie gra się w piłkę, siatkę albo kosza. Jak nie lubisz tego? Twój problem. Ja odkryłem sporty dopiero na studiach, i żaden który uprawiam aktualnie regularnie nie był w "ofercie", a chodziłem do społecznego gimnazjum i liceum. Jeśli WF nie zacznie być sposobem znalezienia sportu dla siebie a pozostanie tym czym jest, czyli sposobem na podbijanie sobie ego przemocowców, to chuja z teog będzie. Utrzymaywania i dobierania diety też się nie uczy, dlatego tyle ludzi wpierdala się w niebezpieczne trendy i ma notoryczny efekt jojo, albo robi dietę kompletnie dla nich ie przystosowaną

path: 0 1465025, hotness: undefined, score: 2, children: 0

thanks for using Leebra!

go to feed...