My bread machine officially paid for itself today

a year ago by Iced Raktajino to c/dull_mens_club

Made my 50th loaf of bread today in the bread machine. Store-bought bread averages about $2.50 a loaf, so 50 loaves would be $125. Bread machine cost $100 and I figure the flour and other ingredients for those was well under $25.

Here's to 50 more loaves of fresh baked bread.

billwashere 42 points a year ago

My wife works at a local bakery and the loaves are $8. This is fresh baked limited ingredient bread so much closer to what you’re making. 50 loaves of that would be $400. You are way past breaking even…

path: 0 18837844, hotness: undefined, score: 42, children: 2
markovs_gun 4 points a year ago

Who tf is out here paying $8 for a loaf of bread? I have made a lot of bread in my life and can't possibly see a way to get the cost of making a single loaf (taking into account that the labor/capital required to make an individual loaf decreases dramatically as you start making more bread at once) up that high for a bakery. If I were making that shit one at a time in my house yeah it would probably cost that much but with professional equipment there's no fucking way they aren't doubling their costs on that.

path: 0 18837844 18869867, hotness: undefined, score: 4, children: 1
pineapplelover 1 point a year ago

Maybe factor in rent

path: 0 18837844 18869867 19053078, hotness: undefined, score: 1, children: 0
RebekahWSD 25 points a year ago

My bread machine died, developed a leak. So now I make the dough in the stand mixer and just let it rise. Sometimes I wish I still had it, but it's mostly good. Just need to set a timer to punch it down then put it in the oven!

path: 0 18835160, hotness: undefined, score: 25, children: 8
curbstickle 9 points a year ago

Its easier with gluten free bread! No rise time.

It also isn't anywhere as good bread, but, you know, not really a choice for me so shittier breads it is!

path: 0 18835160 18837361, hotness: undefined, score: 9, children: 0
i_dont_want_to 7 points a year ago

If you find yourself missing it a lot, keep an eye out for secondhand. Many kitchen appliances can be found relatively easily secondhand.

path: 0 18835160 18839211, hotness: undefined, score: 7, children: 1
RebekahWSD 4 points a year ago

Its been about a decade, so it's a very minor missing!

path: 0 18835160 18839211 18839275, hotness: undefined, score: 4, children: 0
Reverendender 2 points a year ago

Recipe?

path: 0 18835160 18835535, hotness: undefined, score: 2, children: 4
RebekahWSD 5 points a year ago

I have a few recipes for bread or rolls? I use the King Arthur Onion Bun recipe that's on their website fairly frequently.

path: 0 18835160 18835535 18835596, hotness: undefined, score: 5, children: 3
Reverendender 5 points a year ago

Yeah, your bread recipe sounds quick and easy. That’s what I need so I don’t go down the sourdough rabbit hole every time.

path: 0 18835160 18835535 18835596 18835824, hotness: undefined, score: 5, children: 2
RebekahWSD 5 points a year ago

Haha, it is easy! I never got into sourdough. The cat will bite me if I don't feed her. Sourdough will just die.

path: 0 18835160 18835535 18835596 18835824 18835847, hotness: undefined, score: 5, children: 1
CMDR_Horn 16 points a year ago

Nothing like the smell of fresh baked bread. I gotta make one this weekend now

path: 0 18834770, hotness: undefined, score: 16, children: 0
El_guapazo 15 points a year ago

I got my bread machine at the thrift store brand new for less than $20. I broke even a while back.

path: 0 18838970, hotness: undefined, score: 15, children: 2
IcedRaktajino 5 points a year ago

Nice. I haven't had much luck thrifting the last few years.

path: 0 18838970 18843272, hotness: undefined, score: 5, children: 1
PriorityMotif 8 points a year ago

Thrift stores have massively increased their prices in the last few years, but you can still find good deals here and there. I avoid going to goodwill and go to the habitat store and two of the local thrifts that actually benefit the community. I recommend looking at local estate auctions on hi-bid and going to garage sales. You might also check fb marketplace/ Craigslist / whatever is popular in your locality.

path: 0 18838970 18843272 18845408, hotness: undefined, score: 8, children: 0
AgentOrangesicle 10 points a year ago

A 50-lb bag of bread flour is a little over $30 where I'm from. I think you still have a few loaves to go.

path: 0 18836975, hotness: undefined, score: 10, children: 0
debris_slide 8 points a year ago

What about electricity costs? Might need to bake a few more loaves.

path: 0 18837985, hotness: undefined, score: 8, children: 3
IcedRaktajino 9 points a year ago

Costs about 17 cents per loaf in electricity, and my power rate is pretty high at $0.25/kWh.

  1. Blend: 7 minutes @ 100W (0.1 KW x 0.12 hours = 0.012 kWh). I'm being generous here since this is just an intermittent blend and the motor pulses slowly and doesn't use 100 watts for the whole cycle).
  2. Rest: 1 minute @ 0W
  3. Mix: 25 minutes @ 100 W (0.1 KW X 0.42 hours = 0.042 kWh)
  4. Proof 1: 58 minutes @ 50W (0.05 X 0.97 hours = 0.05 kWh)
  5. Proof 2: 50 minutes @ 50W (0.05 x 0.83 hours = 0.04 kWh)
  6. Bake: 50 minutes @ 650 W (0.65 x 0.83 hours = 0.54 kWh)
  7. Keep Warm: I never use this, but up to an hour at probably 100 watts. (0.1 KW x 1 hour = 0.1 kWh)

Total: 0.684 kWh x $0.25/kWh = $0.17 per loaf ($0.20 per loaf if I use the keep warm feature for the full hour).

For comparison, the regular oven is 4400 watts and takes 10 minutes just to pre-heat. That's $0.18 cents in electricity cost before I even bake the bread.

path: 0 18837985 18843536, hotness: undefined, score: 9, children: 1
debris_slide 3 points a year ago

Thanks for doing the math. That’s really interesting. If we don’t count labor costs, electricity makes up about 40% of the cost of a loaf of bread. However, if you didn’t have a bread maker and just used your oven, it would take much longer to recoup your investment. I love how efficient that machine is.

path: 0 18837985 18843536 18854957, hotness: undefined, score: 3, children: 0
AlecSadler 1 point a year ago

Electricity is close to 5 cents per kW where I am so that'd be the least of my worries...

path: 0 18837985 18841359, hotness: undefined, score: 1, children: 0
snausagesinablanket 6 points a year ago

My bread bread pan spindle is seized and the pan is half the cost of the machine..

path: 0 18835277, hotness: undefined, score: 6, children: 1
IcedRaktajino 4 points a year ago

Oof. I have not priced replacement parts. The whole thing was only $100 and I fully consider it a "starter" machine. Wasn't sure if I'd use it more than once or twice, so didn't start out with a fancy one or anything.

path: 0 18835277 18836994, hotness: undefined, score: 4, children: 0
redlemace 5 points a year ago

I had one, but it's not for me. Whenever I bake bread it's all by hand. and no one (!) Touches my tin!

path: 0 18834844, hotness: undefined, score: 5, children: 0
dandelion 5 points a year ago

why a bread machine? I've never found them good at kneading compared to a stand mixer, and I don't even like using a mixer so I knead by hand and use my normal oven.

Does the machine really work for you and add convenience, like, does it earn its keep / counter space?

I think I hate appliances and single-use tools, I hate even owning a food processor ...

path: 0 18838417, hotness: undefined, score: 5, children: 12
IcedRaktajino 10 points a year ago

Totally agree about single use appliances, but the bread machine is the sole exception. Figured it wouldn't get more than a few uses, so bought a cheap one to start with. Turns out I use it daily.

I used to use the Kitchen-Aid with the dough hook. Mostly just the convenience factor won out. Just pouring everything into one pan and hitting a button was the big sell. Plus, it's got a timer so I can load it up before bed and have fresh bread in the morning.

Also switched to using a kitchen scale instead of measuring cups, and combined, that has massively reduced the amount of dishes and mess I have to clean.

path: 0 18838417 18838938, hotness: undefined, score: 10, children: 4
i_dont_want_to 8 points a year ago

The "set it and forget it" convenience of a bread machine is very enticing.

path: 0 18838417 18838938 18839195, hotness: undefined, score: 8, children: 0
AlecSadler 1 point a year ago

"used to use"...what do you use now?

path: 0 18838417 18838938 18841354, hotness: undefined, score: 1, children: 2
dandelion 2 points a year ago

presumably the bread machine, most have these little paddles that are supposed to turn and knead the bread for you - you just throw ingredients in the pan and the bread machine does the rest

path: 0 18838417 18838938 18841354 18845183, hotness: undefined, score: 2, children: 1
AlecSadler 2 points a year ago

I knead this

path: 0 18838417 18838938 18841354 18845183 18848714, hotness: undefined, score: 2, children: 0
Bloomcole 1 point a year ago

You don't even need to knead (the only real 'work' in breadmaking) if you don't feel like it.
Gluten forms all by itself over time.

path: 0 18838417 18842277, hotness: undefined, score: 1, children: 6
dandelion 2 points a year ago

I have never managed to get enough gluten development from time alone, have you?

Besides, the kneading is good for my bones 😅

path: 0 18838417 18842277 18845164, hotness: undefined, score: 2, children: 5
Bloomcole 2 points a year ago path: 0 18838417 18842277 18845164 18848839, hotness: undefined, score: 2, children: 4
dandelion 2 points a year ago

amazing, thank you - I'll try this recipe out; I wonder if I could use it to make typical white sandwich bread 🤔

path: 0 18838417 18842277 18845164 18848839 18854373, hotness: undefined, score: 2, children: 1
dandelion 2 points a year ago

huzzah, the recipe worked!

click to see pictures

flavor and texture was good, I'm shocked! It's a wet dough, like used for Neapolitan style pizza. I used a large amount of sourdough discard, which added a lot of flavor, too. (Threw off my hydration ratio, but I eye-balled it and looked to have a shaggy and wet dough like in the pictures, and it seemed to turn out well.)

Thanks for opening my world! 🌈 💖 🍞

path: 0 18838417 18842277 18845164 18848839 18892765, hotness: undefined, score: 2, children: 1
FluorideMind 4 points a year ago

What's the labor factor though?

path: 0 18836074, hotness: undefined, score: 4, children: 2
IcedRaktajino 9 points a year ago

I think the fastest I've got it going is like 90 seconds.

Most of the ingredients are measured in tablespoons. I use a scale and just pour the flour into a bowl, add the dry ingredients on top, and throw it in pan.

Plus it just tastes better and makes the house smell amazing.

path: 0 18836074 18836896, hotness: undefined, score: 9, children: 0
janus2 5 points a year ago

Likely under 15 min to gather the ingredients, dump them in the machine, then remove and slice when done. Especially after getting in the habit. If you premix and portion all the dry ingredients you can save even more time.

Plus you can make a much tastier and nutritious bread for the price of a crappy sandwich loaf

path: 0 18836074 18836209, hotness: undefined, score: 5, children: 0
Pronell 3 points a year ago

I've been using no-knead recipes and some with a little kneading, don't even have a mixer or bread maker.

But I am buying the little accessories.

And your math is right, you should be around .30 cents dollars a loaf. I've started using diastatic malt powder, so the cost goes up a bit but so does the taste.

path: 0 18836847, hotness: undefined, score: 3, children: 5
AndyMFK 2 points a year ago

.30 cents? Or .30 dollars?

path: 0 18836847 18837979, hotness: undefined, score: 2, children: 4
grue 5 points a year ago path: 0 18836847 18837979 18838056, hotness: undefined, score: 5, children: 2
Th3D3k0y 1 point a year ago

oh crap, I had forgotten about that.

path: 0 18836847 18837979 18838056 18838578, hotness: undefined, score: 1, children: 0
AlecSadler 1 point a year ago

God the simpler times.

path: 0 18836847 18837979 18838056 18841363, hotness: undefined, score: 1, children: 0
Pronell 1 point a year ago

The latter, my bad.

path: 0 18836847 18837979 18838106, hotness: undefined, score: 1, children: 0
KingBoo 2 points a year ago

Would you recommend your bread machine? If so, which one is it? I was thinking of getting one.

path: 0 18849055, hotness: undefined, score: 2, children: 0
sp3ctr4l 2 points a year ago

Can I ask what model of magic bread machine you are using?

path: 0 18836252, hotness: undefined, score: 2, children: 3
IcedRaktajino 3 points a year ago

Literally this one: https://a.co/d/gBi4XKq

Wasn't sure if it was gonna be something I'd use a lot, so I just bought an inexpensive "starter" one. If/when it dies, I'll probably get a fancier one.

path: 0 18836252 18836964, hotness: undefined, score: 3, children: 2
the_tab_key 6 points a year ago path: 0 18836252 18836964 18838163, hotness: undefined, score: 6, children: 0
sp3ctr4l 3 points a year ago

Well I'm basically in the same boat, bread curious bread noob, looks good to me lol!

I'll take a random suggestion from a lemmy user in dull mens club over... well actually a whole lot of other kinds of recommendations or ratings.

Thanks!

(Also don't worry I'm not gonna instantly impulse buy this, but it'll serve as a frame of reference for further research)

path: 0 18836252 18836964 18837313, hotness: undefined, score: 3, children: 0
SpaceNoodle 2 points a year ago

Are your loves all little one pounders? Otherwise, you're definitely paying significantly more than that on ingredients.

path: 0 18835820, hotness: undefined, score: 2, children: 4
IcedRaktajino 4 points a year ago

I do 1.5 lb loaves. I also buy in bulk when things are on sale. All 50 loaves were made with just what's in the pantry (which is why my estimated price-per-loaf is just a guess).

But the main thing is homemade bread just tastes better. Even if it costs more in ingredients, it's still worth it

path: 0 18835820 18836942, hotness: undefined, score: 4, children: 3
SpaceNoodle 3 points a year ago

Agreed, I haven't bought bread in a decade!

My bulk bread flour has jumped up to about 50¢/lb. but food is relatively expensive where I live.

path: 0 18835820 18836942 18837000, hotness: undefined, score: 3, children: 2
IcedRaktajino 1 point a year ago

I"m not sure what the actual bulk price is here, but the little 5lb bags are like $2.60. When I say "buy in bulk" I mostly mean I buy a lot of something when it goes on sale. Back in March, there was a weekend where you got 15% off your entire purchase on top of whatever was normally on sale. Flour was buy-one, get-one at the time, so I basically filled up a cart lol. I'm still baking through it and have about 15 bags left. 😆

path: 0 18835820 18836942 18837000 18837594, hotness: undefined, score: 1, children: 1
SpaceNoodle 2 points a year ago

Nice deal!

path: 0 18835820 18836942 18837000 18837594 18837665, hotness: undefined, score: 2, children: 0
ikidd 2 points a year ago

I bought a deLonghi Magnifica fully auto coffee machine about 15 years ago for about $1000. While I've had to fix it a couple times, the counter on it shows almost 50,000 shots. At 2 shots per americano, at $2.50/cup at Second Cup, I estimate that machine has saved me over $60,000.

path: 0 18862108, hotness: undefined, score: 2, children: 1
markovs_gun 1 point a year ago

I thought this when I bought my own espresso machine but then I realized that although the cost per cup is dramatically lower than what it would be if I paid for it at a coffee shop, I drink WAY more espresso (and coffee in general) than I did before I got it, meaning that any savings are purely theoretical. For example, I drink a double shot of espresso every morning as my morning coffee. On this basis, I saved money because the cost of my machine brings the cost per cup down to almost just the cost of the coffee. But before that, I was drinking coffee made by a $30 drip coffee machine that I had had since I moved out to go to college, which was already to that point. So on that basis, I didn't save any money at all. I still think it's worth it because I fucking love having a cup of espresso every morning but I no longer think of it as a "money saving" thing.

path: 0 18862108 18869806, hotness: undefined, score: 1, children: 0
StopSpazzing -7 points a year ago

Sure, if you dont put a value on your time.

path: 0 18840841, hotness: undefined, score: -7, children: 3
AlecSadler 8 points a year ago

Okay but also add value for it being a fresh home baked loaf of bread.

path: 0 18840841 18841348, hotness: undefined, score: 8, children: 0
jxk 4 points a year ago

Yeah, if you take into account the fun OP must surely have had, the bread machine must have paid for itself already much earlier

path: 0 18840841 18842169, hotness: undefined, score: 4, children: 0
Bloomcole 0 points a year ago

Or energy cost to bake it

path: 0 18840841 18842249, hotness: undefined, score: 0, children: 0
dull_mens_club
dull_mens_club

@lemmy.world

login for more options
4817
1424
3670

An unofficial chapter of the popular Dull Men's Club.

https://dullmensclub.com/

1. Relevant commentary on your own dull life. Posts should be about your own dull, lived experience. This is our most important rule. Direct questions, random thoughts, comment baiting, advice seeking, many uses of "discuss" rarely comply with this rule.

2. Original, Fresh, Meaningful Content.

3. Avoid repetitive topics.

4. This is not a search engine
Use a search engine, a tradesperson, Reddit, friends, a specialist Facebook group, apps, Wikipedia, an AI chat, a reverse image search etc. to answer simple questions or identify objects. Also see rule 1, “comment baiting”.

There are a number of content specific communities with subject matter experts who can help you.

Some other communities to consider before posting:

5. Keep it dull. If it puts us to sleep, it’s on the right track. Examples of likely not dull: jokes, gross stuff (including toes), politics, religion, royalty, illness or injury, killing things for fun, or promotional content. Feel free to post these elsewhere.

6. No hate speech, sexism, or bullying No sexism, hate speech, degrading or excessively foul language, or other harmful language. No othering or dehumanizing of anyone or negativity towards any gender identity.

7. Proofread before posting. Use good grammar and punctuation. Avoid useless phrases. Some examples: - starting a post with "So" - starting a post with pointless phrases, like "I hope this is allowed" or “this is my first post” Only share good quality, cropped images. Do not share screenshots of images; share the original image.

.

go to feed...